Ultimate

Ultimate je v ČR nejrozšířenějším sportem s létajícím diskem. Jedná se o kolektivní záležitost, ve které proti sobě soupeří dva týmy čítající sedm (nebo v případě halové varianty pět) hráčů. Cílem každého družstva je chytit disk v koncové zóně. Principem se tak podobá třeba ragby, avšak tento sport je bezkontaktní a s diskem se nesmí běhat. Hráč s diskem (házeč) může stejně jako v basketbalu pivotovat – otáčet se a činit úkroky s jednou nohou stále pevně na zemi. Pohyb a vytvoření prostoru pro přihrávku pak zůstává na jeho spoluhráčích.

Ultimate je dynamický běhavý sport, ve kterém se snoubí atletické prvky s taktickým myšlením a herním přehledem. Ve hře se často střídá útok a obrana. Stane se tak vždy při ztrátě disku, ke které dochází záhozem do autu, na zem, jeho zachycením či sražením soupeřem nebo při neodhození ve stanoveném čase.

Největší „zvláštností“ ultimate je princip Spirit of The Game. Tento sport se obejde bez rozhodčích a funguje v něm systém hlášení přestupků samotnými hráči. Kromě toho se jedná o širší (nejen herní) filosofii založenou na fair-play a sportovním duchu.

Nasát turnajovou atmosféru a podívat se jak vypadá samotná hra můžete z tohoto videa

Odkazy:
Česká asociace létajícího disku
frisbee.cz
Ultimate frisbee Brno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *